Designér

Arne Jacobsen

Dánsko

Arne Jacobsen (11. 2. 1902 – 24. 3. 1971) byl dánský architekt a designér. Do historie se Arne Jacobsen zapsal jako funkcionalistický architekt a čelní představitel dánského modernismu. Světoznámé se dočkaly i jeho návrhy na poli designu. Nadčasovým designem se pyšní třeba židle Ant, Grand Prix, Drop nebo křesla Swan či Egg Chair.

Arne Jacobsen se narodil 11. února 1902 v Kodani v rodině obchodníka a bankovní úřednice. Jacobsen se chtěl nejprve stát malířem, ale otec ho předsvědčil ke studiím architektury, kde bylo jistější živobytí. V letech 1924 – 1927 vystudoval the Architecture School at the Royal Danish Academy of Fine Arts. Později založil vlastní návrhářské studio a stal se velmi úspěšným architektem a designérem. Pracovaly pro něj i takové osobnosti designu jako Hans Wegner nebo Verner Panton.

Jako designér vytvářel Jacobsen návrhy a prototypy nábytku, textílií, tapet, příborů apod. Mezi jeho nejznámější návrhy v oblasti nábytku patří stohovatelné židle Ant a Series 7, židle Grand Prix a zejména pak nábytek, který navrhoval pro SAS Royal Hotel v Kodani: židle Drop, křeslo Egg a křeslo Swan. Neméně známé jsou také jeho lampy Bellevue, nebo pohovky Mayor Sofa.

Mezi jeho architektonické práce patří bytové domy Bellavista v Klampenborgu, divadlo Bellevue, radnice v Aarhusu (ve spolupráci s Erikem Møllerem), radnice v Søllerød (ve spolupráci s Flemmingem Lassenem), radnice v Glostrupu a zejména pak zmíněný SAS Royal Hotel v Kodani.

Když v roce 1971 náhle zemřel, měl rozpracované velké množství projektů, jako radnici v německé Mohuči, budovu dánské národní banky v Kodani, či dánské velvyslanectví v Londýně. Tyto projekty byly dokončeny firmou Dissing+Weitling, kterou založili jeho bývalí klíčoví zaměstnanci Hans Dissing a Otto Weitling.

Na DesignVille můžete od Arne Jacobsena najít výše zmíněný nábytek, který v dnešní době vyrábí firmy Fritz Hansen&Tradition. Dále sadu nádobí Cylinda Line vytvořenou pro firmu Stelton, tapety Trapez a Ypsilon z kolekce Scandinavian Designers firmy BoråsTapeter, anebo doplňky s jeho známou typografií, které vyrábí firma Design Letters.

Produkty od Arne Jacobsen

Stránka 1 z 6 1 2 3 6

Ste zo Slovenska? Prejdite na Arne Jacobsen
Shopping from the EU? Switch to Arne Jacobsen

5% sleva pro vás!

Newsletter

Odebírejte náš newsletter a získejte 5% slevu.

Odebírat newsletter

Zavřít