Artek

Finsko

Artek je finská značka založená v roce 1935 manželi a designéry Alvarem a Aino Aaltovými a jejich přáteli Marie Gullichsenovou a Nilsem-Gustavem Hahlem. V sortimentu značky najdete vysoce kvalitní nábytek, který dnes patří mezi ikony designu minulého století.

Nábytkářská firma Artek vznikla setkáním designérů a manželů Alvara Aalto a Aino Aalto s jejich přítelem, historikem umění Nilsem-Gustavem Hahlem. Ten je seznámil se sběratelkou umění Marií Gullichsenovou a společně v polovině 30. let 20. století založili značku Artek, jejímž cílem bylo, vedle prodeje kvalitního nábytku, také určovat nový způsob moderního života a vybavení domácnosti

Pro svou firmu zvolili jméno, které nepochází z finštiny, ale vzniklo spojením dvou slov – art a technology, tedy umění a technologie. Už od začátku se značka Artek stala známou především díky využívání ohýbání dřeva. O příběhu manželů Aaltových si můžete přečíst na našem blogu.

V současné době najdete pod značkou Artek nejen nábytek, svítidla a doplňky z pera manželů Aaltových, ale také návrhy světově známých designérů Ilmari Tapiovaara, Shigeru Ban, Helly Jongerius, Harri Koskinenena, Enzo Mari a Tobiase Rehbergera.

Mezi nejznámnější designy patří například židlička Chair 65 nebo kus navržený původně do designérovy kuchyně stolička Rocket. V neposlední řadě také křesla Mademoiselle či svítidla A331 nebo A110. V roce 2013 se značka Artek stala součástí koncernu Vitra.

Více na artek.fi.

Produkty značky Artek

Ste zo Slovenska? Prejdite na Artek
Shopping from the EU? Switch to Artek

5% sleva pro vás!

Newsletter

Odebírejte náš newsletter a získejte 5% slevu.

Odebírat newsletter

Zavřít