Designér

Alvar Aalto

Finsko

Alvar Aalto (1898 - 1976) byl finský architekt a designér. Spolu se svou první ženou Aino Aalto založil Artek – značku nábytku, pomocí kterého se snažili také rozšiřovat povědomí o moderní kultuře. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří budova kulturního komplexu v Helsinkách a Helsinská technická univerzita v Espoo.

Alvar Aalto celým jménem Hugo Alvar Henrik Aalto navrhoval budovy, nábytek, textil i sklo, tvořil obrazy a sochy. Umělcem se ale ani přes jeho široký záběr nenazýval. Je také považován za vynálezce nábytku z ohýbané dřevěné překližky. V tomto směru jej ovlivnil Gebrüder Thonet – jeden ze zakladatelů stejnojmenné továrny ručně ohýbaného nábytku dnes známé také jako Ton. Celé Aaltovo životní dílo se rozpíná do několika směrů i stylů. Nábytek z pera slavného architekta a designéra našel domov v prostorách muzea v jeho rodném městě Jyväskylä ve Finsku. I tuto budovu dokonce navrhl sám Aalto. 

Jeho jméno se stalo zvučným i za hranicemi Finska, díky tomu se také podařilo rozšířit povědomí celého světa o tomto stylu. I přesto, že tvořil ve Finsku, jeho tvorba je řazena do skandinávské moderny a zahrnuje především architekturu. Opomíjena by neměla být ani jiná odvětví, třeba nábytek. Návrhy dobře promýšlel, což se odráží ve faktu, že jsou stále žádané a aktuální. Jeho práce bývá řazena také k monumentalismu nebo funkcionalismu. Uprostřed kariéry také rád experimentoval. 

Se svou už zmíněnou první manželkou Aino se rozhodli navrhnout převážnou část nábytku a svítidel pro sanatorium Paimio. Výsledkem jsou především dnes známé stejnojmenné židle. Jsou to právě židle, které jsou součástí stálé výstavy muzea MoMA.

Ikonickým kouskem, které pro své obchody používá třeba společnost Apple, je také stolička 60. K dostání je ve variantě barové stoličky i židle. Aalto jako první použil konzolový princip při výrobě židlí ze dřeva. Rozpoznatelným kouskem je také závěsná lampa Hand Grenade A110 z bíle lakované oceli.

Na DesignVille lze zakoupit výrobky z kolekce skla Alvar Aalto Collection, které Alvar vytvořil pro firmu Iittala spolu se svou první ženou Aino. Alvar byl také zakladelem značky Artek, jejíž produkty, včetně ikonické stoličky 60, na DesignVille také najdete.

Produkty od Alvar Aalto

Stránka 1 ze 2 1 2

Ste zo Slovenska? Prejdite na Alvar Aalto
Shopping from the EU? Switch to Alvar Aalto

5% sleva pro vás!

Newsletter

Odebírejte náš newsletter a získejte 5% slevu.

Odebírat newsletter

Zavřít