Designér

Aino Aalto

Finsko

Aino Mandelin se narodila roku 1894 v Helsinkách. Studovala v helsinském technologickém institutu, kde také studia dokončila. Poté pracovala pro různá architektonická studia. Mezi ně se roku 1924 zařadila také kancelář Alvara Aalta.

Po pár měsících práce se z nich stali manželé. Líbánky trávili v Itálii, kam se tehdy vydávali všichni nadšenci do designu. Spolu s manželem poté založili značku Artek. Vzhledem k jejich spolupráci na několika velkých projektech nikdo Aino nepřipisoval zvášť velké zásluhy za její práci, přestože stála u několika naprosto zásadních děl. Tehdejší doba vyzdvihovala spíše muže architekty, Aino brali jen jako jeho manželku a pomocnici.

Mezi zmíněné zásadní projekty patří třeba sanatorium Paimio pro nemocné tuberkulózou nebo Villa Mairea. Zatímco Alvar Aalto většinou navrhoval budovu zvenku, Aino se věnovala především interiérům a návrhům nábytku. Ten poté také prodávali pod společnou značkou Artek. Aino stojí také za návrhem ikonických sklenic pro značku Iitalla, stála také u zrodu slavných Savoy váz.

Aktivně pracoval až do roku 1949, kdy podlehla rakovině. Její díla jsou k vidění v několika světových muzeích.

Příběh obou manželů Aalto si můžete přečíst v našem článku na blogu.

Ste zo Slovenska? Prejdite na Aino Aalto
Shopping from the EU? Switch to Aino Aalto

5% sleva pro vás!

Newsletter

Odebírejte náš newsletter a získejte 5% slevu.

Odebírat newsletter

Zavřít