Designér

Hans J. Wegner

Dánsko

Hans Jørgensen Wegner (1914–2007) byl dánský nábytkový designér, jeden z nejvýznamnějších představitelů dánské moderny, který dosáhl světové slávy.

Hans Wegner se v mládí se vyučil jako truhlář. V roce 1936 začal studovat The Danish Design School v Kodani, kde se rozhodl stát se designérem a vyrábět a prodávat svůj vlastní nábytek.

Od roku 1938 byl zaměstnán ve studiu Arne Jacobsena a Erika Møllera. Měl zde na starost návrh nábytku pro radnici v Aarhusu, kterou Arne Jacobsen jako architekt navrhoval. Později se osamostatnil a založil vlastní společnost.

Mezi nejznámější díla Hanse Wegnera patří židle China Chair (1944), kterou v současnosti vyrábí firma Fritz Hansen, nebo Wishbone Chair (1949), kterou vyrábí firma Carl Hansen & Son. Jeho nábytek se vyznačuje špičkovými materiály a nekompromisním řemeslným zpracováním. O svém díle sám řekl „Vždy jsem chtěl dělat neobvyklé věci výjimečně vysoké kvality“.

Za svou práci obdržel Hans Wegner mnoho ocenění. Například v roce 1951 Lunningovu cenu a Grand Prix milánského Triennale, dále medaili švédského prince Eugena a medaili Eckersberg. V roce 1959 byl jmenován čestným návrhářem pro královskou společnost umění v Londýně. Jeho nábytek je přítomen v mnoha mezinárodních sbírkách, včetně muzea moderního umění v New Yorku a Die Neue Sammlung v Mnichově.

Ste zo Slovenska? Prejdite na Hans Wegner
Shopping from the EU? Switch to Hans Wegner

5% sleva pro vás!

Newsletter

Odebírejte náš newsletter a získejte 5% slevu.

Odebírat newsletter

Zavřít