Umístěné předměty pak dostávají jakýsi "rám", takže jsou náležitě zdůrazněny a vizuálně povýšeny na výstavní exponát.
Nebo lze boxy libovolně kombinovat do sestav, které nahradí stěnu v obývacím pokoji nebo horní skříňky v kuchyni. Výsledkem takového přístupu může být neformální „nahodilá“ kompozice nebo pravidelná mřížka. Kombinovat se mohou boxy co do různých velikostí, tak i materiálových provedení (často bílá / dřevo).
Některé boxy mohou mít záda, mnohdy i barevně výrazná, které dají celé sestavě silný vizuální akcent. Jiné boxy mohou být bez zad a nechají tak vyznít charakter stěny za nimi. Obrovskou výhodou tohoto systému je, že výběr jednotlivých modulů můžete rozměrově přizpůsobit tomu, co do nich chcete ukládat. Budou to vyšší knihy? Drobné dekorace? Anebo květiny?
Pojďme se podívat, jak s tímto konceptem pracují někteří výrobci:
1) Muuto K dokonalosti a ke specifické produktové řadě dotáhlo tento koncept Muuto. Tzv. „Stacked Shelf System“ navrhl pro Muuto Julien de Smedt (JDS Architects). Stacked Shelf System je velmi variabilní a dobře promyšlený, což dokládá nejen několik fotografií, které následují níže, ale zachycují ho i všechny výše uvedené fotografie.
Jednotlivé boxy se připevňují se ke zdi. Pro větší variabilitu lze některé boxy připojit k sousední pouze klipsem, který Muuto vyrábí v několika barvách - takže spoj můžete vizuálně buď úplně potlačit nebo naopak zdůraznit. V případě, že boxy nahrazují nábytkovou stěnu, lze přidat také podnož - bílou či v dekoru dřeva.
Za vyzkoušení stojí Muuto Stacked konfigurátor, kde si můžete ze všech dostupných komponent nakombinovat vlastní stěnu, skříňku či polici. Systém průběžně počítá cenu sestavy.
Systém Muuto se mi velice líbí. Při bližším pohledu je vidět, s jakou precizností jsou provedeny detaily - např. spoje jsou dělány pod úhlem 45 stupňů, což je u dalších výrobců spíše výjimkou. Kvalitě ovšem odpovídá i cena. Sestavu 4 boxů z druhého obrázku od shora nabízíme v e-shopu DesignVille za 11.060 Kč.
2) IKEA Inspiraci, jak na podobnou stěnu, umístila na svém blogu Livet Hemma přímo IKEA. Použili při tom několik dřevěných boxů PRÄNT, některé natřeli módními pastelovými barvami a spojili je pomocí klipsů na papír.
Bohužel překližkové PRÄNT boxy už IKEA nenabízí, ale za pokus by stály třeba čtvercové bambusové boxy z kolekce PS 2012.
3) Ferm Living Pokud chcete spíše jen vystavit drobnosti na stěně, můžete využít boxíky od Ferm Living.
4) Bloomingville Na fotografiích z podzimního katalogu Bloomingville můžete načerpat další inspiraci na prezentaci zajímavých předmětů v otevřených nástěnných boxech.
5) Cubit by Mymito Modulální systém nástěnných boxů z MDF pod názvem Cubit vyrábí Mymito v 15ti barvách a ořechové dýze. Kombinovat lze otevřené a zavřené boxy a střídat 2 různé hloubky.
Zdroj: Archiexpo
6) DIY - Udělej si sám Pokud se vám otevřené boxy líbí a nechcete využít žádné z "hotových" řešení, můžete se pustit do vlastního projektu. Inspirovat se můžete např. v návodu na 101 Woonideeen.
Ale kreativitě se meze nekladou - můžete využít pastelové barvy a různé tapety. Pro otevřené police využijte nejrůznější dřevěné bedýnky, ale třeba taky nábytkové zásuvky z vyřazené skříně či komody (viz. úplně poslední foto tohoto článku).
Zdroj: 101 Woonideeen, The Design Chaser, Peppar Ochvanilj, Pinterest
Jeden tip na závěr: ti, co mají rádi venkovský nebo vintage styl mohou pracovat podobným způsobem s klasickými dřevěnými přepravkami (... ale to už by bylo zase na jiný článek).
Lenka, 12.08.2013 (14:07),
Mně se tohle moc nelíbí, dělá to dojem nepořádku.
Katka Horáková, 12.08.2013 (14:18),
Reaguje na 1Ano, systém je trochu náročnější na pořádek :) ale dává to prostoru určitou osobitost. Dá se taky kombinovat zavřený nábytek a pár otevřených boxů nad ním, ve kterých se vystaví jen pár dekorací, tak jako se běžně vystavují na policích.
Barborag (Photographyasmyhobby), 12.08.2013 (14:18),
Mě se to líbí moc, poprvé jsem podobné boxy obdivovala dva roky nazpět na vernisáži arch. Fránka Útroby architektury, která byla mimochodem velmi zdařilá! Tady jsou boxy k vidění http://www.artalk.cz/2011/12/09/franek-v-dome-umeni/ Ovšem doma bych je mohla mít asi pouze prázdné nebo naprosto minimálně obsazené, protože jinak to na mě působí přílišným chaosem.
Katka Horáková, 12.08.2013 (14:21),
Reaguje na 3Ano, u mě mají zavřené skříňky taky své opodstatnění. Ale líbí se mi třeba mít jen pár otevřených boxů, tak jako je to na 2. obrázku shora nebo na fotkách od Ferm Living. To si dokážu představit třeba nad pohovkou, takové něco mezi policemi a obrazy.
Ondra, 13.08.2013 (08:50),
Mě se to do jistý míry líbí - když jich je jen pár. Ale kdo tam pak má utírat prach? :)
Katka Horáková, 13.08.2013 (09:28),
Reaguje na 5 Je to jenom jiná forma otevřené knihovny (např. a la IKEA Expedit) nebo volné police. Výhoda je, že člověk si může zvolit míru - pustit si domů jen pár boxů třeba.