Designér

Charles a Ray Eames

USA

Charles Eames (1907–1978) a Bernice Ray Eames (1912–1988) byli manželé, američtí designéři, jež obrovským dílem přispěli k současné podobě moderního pojetí architektury a bytového designu. Manželé Eamesovi svými architektonickými a designérskými, ale i malířskými, filmařskými a jinými uměleckými počiny významně ovlivnili podobu současného designu.

Charles Eames si na začátku třicátých let minulého století založil vlastní architektonickou kancelář. Začal ale experimentovat a rozšiřovat portfolio o více než jen architekturu. V té době byl ženatý se svou první ženou Catherine Woermann. Roku 1941 se rozvedli.

Toho samého roku Charlese čekala soutěž designového nábytku pro Museum of Modern Art. Při této příležitosti se setkal s Ray Kaiser, která se zanedlouho poté stala Eamsovou. Soutěž mu nevynesla jen životní partnerku, ale také dvě první ceny za nábytek, který vytvořil ohýbáním překližky.

Poté, co Ray a Charles Eamsovi přesídlili do Kalifornie, pokračovali dál v konstruování nábytku z ohýbané překližky. Věnovali se především trojrozměrnému ohýbání dřeva a možnostem tohoto zpracování v nábytku. V tomto období vytvořili jednu z nejznámějších židlí z kolekce Plywood.

Portfolio návrhů manželů Eamsových je na ikony bohaté. Patří mezi ně také kolekce Eames Lounge, nebo rozsáhlá řada židlí Eames Chair také ze čtyřicátých let minulého století. Za nejznámějšího zástupce kolekce je považována židle v bílém provedení s dřevěnou podnoží Eames DSW.

Kromě židlí a křesel navrhli také hravější místo k sezení, proslulého slona Eames Elephant. Zvířeny se drželi také při návrhu další ikony, ptáka Eames House Bird.

Více se o designérech dozvíte na stránkách eamesoffice.com. Foto: © Eames Office, LLC (eamesoffice.com)

Produkty od Charles a Ray Eames

Stránka 1 z 6 1 2 3 6

Ste zo Slovenska? Prejdite na Charles a Ray Eames
Shopping from the EU? Switch to Charles & Ray Eames

5% sleva pro vás!

Newsletter

Odebírejte náš newsletter a získejte 5% slevu.

Odebírat newsletter

Zavřít