Všudypřítomných hraček v obýváku jsme si totiž užili dost v našem starém bytě.
Patrová postel s úložným prostorem
Navzdory všem článkům o nevhodnosti paland v dětském pokoji jsem patrovou postel do pokoje navrhla, a to zejména z toho důvodu, aby dětem zbylo na zemi nějaké místo na hraní. Na patrovou postel se Klárka navíc už dávno těšila. Postele se překrývají jen částečně, chtěla jsem eliminovat efekt "stísněného prostoru" a špatný vzduch na spodní posteli. Pod větší částí horní postele se nacházejí praktické úložné prostory.
Hrací koutek s kuchyňkou a tabulí
Z hlediska materiálů nakonec zvítězila kombinace bukové překližky (multiplex) a laminovaných desek v bílé, světle modré a olivově zelené barvě. K výběru těchto materiálů nahrával i fakt, že jsme plánovali v pokojíčku ponechat dětskou kuchyňku IKEA DUKTIG, která je právě v provedení bílá / překližka, takže do pokojíčku hezky zapadá. Hrací koutek jsem doplnila o tabuli v rámu z překližky, kterou jsme taktéž nechali vyrobit na míru.
Pracovní stůl pro školáka
Na pracovním stole jsem chtěla Klárce nechat co nejvíce volného místa, proto jsem kelímky na tužky a další výtvarné pomůcky umístila na stěnu na desku z překližky, a to pomocí systému IKEA BYGEL. Původně jsem chtěla na tomto místě pracovat s děrovanou deskou, ale nakonec jsem neobjevila žádnou vhodnou, tak jsem použila systém kelímků a háčků zavěšených na tyče.
K pracovnímu stolu ještě přijde pořádná pracovní stolní lampa Tolomeo od Artemide (už čekáme jen na Dny Marianne :) ) Jako pracovní židli jsme použili designovou klasiku Tripp Trapp od Stokke, která se nám osvědčila už u jídelního stolu a zvýšili jsme tak jejich celkový počet v domácnosti už na tři.
Šatní skříň a lavice
Stěnu na pravé straně pokoje jsme vymalovali modrou barvou (dvě další stěny jsou zelenkavé a stěnu s oknem jsme ponechali v bílé barvě). Za bílými posuvnými dveřmi se nachází klasická šatní skříň, za zelenými jsou police, kam dáváme různé stolní hry, krabice s puzzle atp. Úložné prostory pod šatní skříní jsem navrhla jako pojízdné kontejnery, aby si děti s vláčkodráhou i Duplem mohly přijet, kam bude potřeba.
Mezi šatní skříní a pracovním stolem jsem umístila úložný prostor v podobě 181 cm dlouhé lavice s pěticí čtvercových úložných boxů. Původní záměr byl nechat všechny boxy "otevřené" s tím, že by se do pěti otvorů daly libovolně vkládat tři boxy na hračky. Protože se mi však nakonec nezamlouvaly žádné plastové ani jiné boxy dostupné v obchodech, a boxy vyrobené truhlářem ve stylu nábytku by byly pro děti na manipulaci příliš těžké, při realizaci jsem nakonec zvolila variantu výklopných dvířek.
Lavice se navíc hodí jak na sezení, třeba nás dospělých, když přijdeme pozorovat dětské hry, tak jako plocha na hraní. Před lavici mám v plánu vybrat (a ve Dnech Marianne pořídit) kusový koberec, aby hra v sedě nebo kleče byla pro děti příjemná i v nadcházejících chladných dnech.
Spodní postel
Marečkův útulný spací pelíšek je částečně skrytý pod horní postelí. Opět jsem vědomě pohrdla doporučením, že z dětské postýlky by dítě mělo jít rovnou do "dospělácké" postele s matrací o rozměru 200x90 cm. Tuto plnohodnotnou postel jsem samozřejmě dopřála šestileté Klárce. V případě dvouletého Marečka jsem se rozhodla využít matraci 160x70 cm, která nám zbyla z předešlé Klárčiny dětské postýlky.
Díky rozdílu v šířkách matrací zbylo na spodní posteli místo pro malý peřiňák a poličku na knížky v jednom. Peřiňák jsem navrhla tak, že je do konstrukce postele pouze "vsazený", takže v budoucnu nebude problém rozšířit matraci na plnohodnotnou šířku (a s malým zapojením truhláře bude možné postel i prodloužit).
V zásuvce pod spodní postelí se zabydlelo Lego. Vedle ní (pod žebříkem) jsem nechala volný box, kam se uklízí papuče před spaním.
Horní postel a polička na knížky
Na horní postel jsem navrhla Klárce mělkou poličku, kde má vystaveny aktuální rozečtené knížky na dobrou noc. Je škoda, že v Česku tento způsob ukládání knížek není moc rozšířený. Inspirovala jsem se na Pinterestu, kde je tento způsob řešení knihovničky zejména v dětských pokojích běžný.
Při čtení si může Klárka posvítit lampičkou Tolomeo Micro od Artemide, kterou je možné natáčet do všech směrů. Ze stejné série chci pořídit i lampičku na pracovní stůl. Dětský pokojíček jsem se snažila vymyslet dětem tak, abychom z malého prostoru dokázali vytěžit co nejvíce. Ve hře byly i jiné varianty a nápady. O tom "jak se rodil návrh dětského pokoje" se dočtete zítra v samostatném článku.