Designér

Greta M. Grossman

Švédsko

Greta M. Grossman (1906 - 1999) byla švédská designérka a architektka. Přestěhovala se do USA, kde sehrála významnou roli při definování estetiky kalifornského modernismu 50. let. Designová ikona - stojanová lampa Gräshoppa byla vyrobena v roce 1947, stolní lampa Cobra v roce 1950 a později získala prestižní ocenění Good Design Award. Dnes jsou originály jejich děl vysoce ceněné na aukcích po celém světě.

Její kariéra trvala čtyři dekády a zahrnovala dva kontinenty. Rozprostřela se zejména ve dvou zemích - Spojených státech a Švédsku. Svým přínosem Greta Grossman narušila uniformní strukturu odvětví, protože otřásla světem designérů, kterému dominovali především muži. Byla úspěšná hned na několika polích zahrnujících industriální design, návrh interiérů a architekturu. 

Poté co přesídlila do Ameriky si v Kalifornii otevřela obchod na Rodeo Drive. Jelikož byla jednou z průkopnic skandinávské estetiky mimo její hranice, a také díky jejímu unikátnímu přístupu k modernismu, brzy se zapsala do tamního povědomí. Získala si nejednu americkou celebritu. 

Je známá pro své návrhy domů, které najdeme od Kalifornie až po Švédsko, do paměti milovníků skandinávského designu se otiskla především díky návrhům svítidel. Konkrétně ikonické stolní lampy Cobra a stojanové lampy Gräshoppa, obojí od značky Gubi. I když se druhá zmíněná začla vyrábět už v padesátých letech, na aktuálnosti neztrácí ani dnes, což z ní činí skutečnou ikonu.

Ste zo Slovenska? Prejdite na Greta M. Grossman
Shopping from the EU? Switch to Greta M. Grossman

5% sleva pro vás!

Newsletter

Odebírejte náš newsletter a získejte 5% slevu.

Odebírat newsletter

Zavřít