Neděle na Designbloku

Neděle na Designbloku

14.10.
2013

Katka Horáková

Včera nastal jeden z těch vzácných okamžiků, kdy obě děti hlídala babička a my jsme tak s Michalem mohli vyrazit do Prahy na Designblok. Vzhledem k časovým možnostem jsme zamířili pouze do Superstudia na Nákladové nádraží Žižkov.

Nafotili jsme něco málo z tohoto zajímavého industriálního prostoru, ale pochopitelně nejvíce mě zajímal NÁBYTEK.

Nákladové nádraží Žižkov - Superstudio Designblok 2013

Nákladové nádraží Žižkov - Superstudio Designblok 2013 

Z expozic byl pro mě jednoznačným favoritem nábytek ULČ Furniture. Palec nahoru i za pojetí samotné výstavní jednotky, která byla díky výrazné žluté výmalbě nepřehlédnutelná a neuvěřitelně fotogenická. Majitel firmy Jakub Ulč (ne, ULČ není žádná zkratka, jak by si někdo - třeba já - mohl myslet) udělal dobře, když pro návrh nové kolekce oslovil designéry z MÜTANTA. Za úžasným nábytkem z dubového masivu a lakovaného kovu stojí konkrétně designéři Daniel Gonzales a Tomáš Varga.

Nejvíce mě zaujaly botník a komoda Flute s vtipným perforováním a zajímavým "dialogem" světle mořeného dubu s barevně lakovanými vnitřními policemi. Mám ráda přesně takové věci, kde si dal někdo práci i s tím, co na první pohled není vidět. Ale chválím i další kousky - servírovací stolek Kiwi, úžasný věšák Wonder, jídelní stoly a v neposlední řadě graficky zajímavé propagační materiály s ilustracemi, jejichž autorkou je Maria Makeeva.

ULČ Furniture - Botník - Shoe rack Flute - Designblok Prague 

ULČ Furniture - Side table Kiwi - Designblok Prague

ULČ Furniture - Sideboard Flute - Designblok Prague

Zajímavé pojetí retro nábytku, kdy části originálních retro kousků jsou nahrazeny exaktním corianem, předvedlo v jednom z vagónů studio deFORM.

deFORM - retro furniture combined with corian - Designblok Prague

Autorkou půvabných závěsných keramických lamp je Paola Navone. Byly k vidění v prostoru firmy Aqua Trade, kde bylo i pár dalších zajímavých věcí, třeba funky radiátory.

Svítidla Paola Navone

Radiátor - Designblok 

Potěšilo mě také, že jsem mohla na živo vidět židli Figure od Situs, nebo si "ošahat" různé nábytkové kousky od Hay.

Židle Situs

Nábytek Hay na Designbloku 

A také jsem konečně mohla na vlastní oči vidět různá designová svítidla od Lucie Koldové nebo svítidla Memory (ve tvaru nafukovacích balónků) od Borise Klimka v expozici Brokis. Nádhera, brala bych je domů všechny!

Svítidla Shadows Brokis

Svítidlo Memory Brokis

Ledkový lustr od Preciosa by se mi sice domů nehodil, ale musím uznat, že je rozhodně velmi fotogenický.

Lustr Preciosa

Zajímavých věcí bylo k vidění samozřejmě více a trochu mě mrzí, že jsem nestihla další expozice mimo Superstudio. S čistým svědomím můžu prohlásit, že stále platí to, co nám říkali už na škole: že špičkový český design je opravdu na světové úrovni. Už jen trochu pohnout s vnímáním designu a kultury bydlení také níže, pod špičkou ledovce :)

Starší komentáře

 • 1

  Hanka , 15.10.2013 (18:42),

  brokis balonky ty jsou prostě super,už po nich pokukuju delší dobu,určitě si jeden pořídím :-)

 • 2

  Bagheera , 16.10.2013 (11:11),

  "S čistým svědomím můžu prohlásit, že stále platí to, co nám říkali už na škole: že špičkový český design je opravdu na světové úrovni. " Hm. Máte hodně nízký práh kritičnosti.

 • 3

  Katka Horáková , 16.10.2013 (11:22),

  Reaguje na 2Tak to mě Bagheero opravdu neznáte. Naopak jsem velmi náročná a dokážu být i velmi kritická. Je spousta věcí, ke kterým bych se zde mohla kriticky vyjadřovat, ale tak jsem svůj blog pojmout nechtěla. Stejně tak neříkám, že na Designbloku bylo vše špičkové. Naopak, většinu výstavních jednotek jsem záměrně víceméně minula. Ale stojím si za tím, že v Česku je několik (a mnohdy velice mladých) špičkových designérů, kteří navrhují věci, které bez problému obstojí v mezinárodním srovnání. A jsou to i ti, jejichž práce jsem zařadila do svého výběru.

5% sleva pro vás!

Newsletter

Odebírejte náš newsletter a získejte 5% slevu.

Odebírat newsletter

Zavřít