IKEA Expedit

IKEA hacking: Policový systém Expedit

S nábytkem z IKEA je jedna potíž. Je cenově příznivý a snadno dostupný. To, co se jeví jako výhoda pro nás, je výhoda i pro spoustu dalších lidí. Takže tutéž skříň, postel nebo komodu má doslova kdekdo. Není divu, že „IKEA Hacking“, jak se říká nejrůznějším úpravám a obměnám nábytku IKEA, je už fenoménem sám o sobě. Existují firmy, které si na produkci alternativních či doplňkových komponent k nábytku z IKEA postavily celý business. Pojďme se dnes podívat na několik nápadů a zdařilých ukázek, jak lze odlišit nebo upravit jeden z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších výrobků z IKEA, a to úložný systém Expedit.

Takže pro začátek nějaké foto „PŘED“ proměnou:

Expedit před proměnou / DesignVille.cz

 

A jak tedy IKEA Expedit tedy vytunit?:

1) Originální pozadí

Základní komponenta série IKEA Expedit je otevřený policový systém, která vytváří pravidelnou síť čtvercových otvorů – např. 2×4, 4×4, 5×5 atp. (neodbytně se mi vnucuje výraz „matice“, což bude důsledek mých dávných studií na matematickém gymnáziu). Faktu, že regál nemá záda, lze šikovně využít a pracovat s barvou, tapetou nebo strukturou materiálu na zdi, ke které je přistaven.

IKEA Expedit Hack / DesignVille.cz

Zdroj: Mommo design, Soulsweetness

 

2) Originální úložné boxy

Čtvercové otvory lze částečně nebo úplně, pravidelně či nahodile zaplnit úložnými boxy. Přímo v IKEA jich samozřejmě najdete několik typů, ale je celá řada dalších firem, které vyrábějí úložné boxy, které do systému Expedit dokonale pasují. Mezi mé oblíbené patří třeba boxy pro děti od 3sprouts.

Kouzlení s Expedit s 3sprouts / DesignVille.cz

 Textilní boxy s hezky stylizovanými zvířátky od 3sprouts
 

IKEA Expedit Hack / DesignVille.cz

 Puntíkované boxy z Babyface

 

IKEA Expedit Hack / DesignVille.cz

Boxy z obrázku nad tímto textem, stejně tak jako ty vpravo pod ním pocházejí z produkce Land of Nod

 

IKEA Expedit Hack / DesignVille.cz

Foto vlevo: Sillyoldsuitcase

 

3) Originální dvířka

Opět dle libosti lze některé (anebo všechny) z čtvercových otvorů opatřit dvířky. A to různě barevnými přímo z IKEA, nebo je lze odlišit autorským nátěrem nebo třeba polepem. Samolepky nejrůznějších stylů rozměrově přizpůsobené nejrozšířenějším nábytkovým kusům IKEA nabízí Mykea:

IKEA Expedit Hack / DesignVille.cz

IKEA Expedit Hack / DesignVille.cz

IKEA Expedit Hack / DesignVille.cz

 

Sice náročnější, o to však efektnější variantou je kombinace Expedit s dvířky na míru.  Jedna z mých neoblíbenějších fotografií, co se týče IKEA Expedit hackingu, je tato s nepravidelně rozmístěnými dvířky ve 2 materiálových provedeních a 2 různých velikostech.

IKEA Expedit Hack / DesignVille.cz

 

Milovníci hudby mohou využít vynálezu od Rekordit a udělat dvířka z obalů oblíbených gramofonových desek.

IKEA Expedit Hack / DesignVille.cz

4) Bočnice a vnitřní stěny

S barvou nebo úpravami se nemusíme omezovat jen na dvířka nebo záda, ale můžeme zkusit upravit třeba bočnice nebo vnitřní stěny.

IKEA Expedit Hack / DesignVille.cz

Zdroj: Flickr user Super*Junk
 

IKEA Expedit Hack / DesignVille.cz

Zdroj: Pin4Reno, Mommo design
 
 

5) Nové poslání

Dejte skříňce Expedit stříšku a rázem je z ní domeček pro panenky. Jak vidno, hodit se vám můžou různě dekorované tapety, balící papíry nebo barevné pásky washi.

DIY IKEA Expedit + Washi Tape / DesignVille.cz

Zdroj: Poppinette.com
 

IKEA Expedit Hack / DesignVille.cz

 Zdroj: Zowieso.com
 

IKEA Expedit Hack / DesignVille.cz

Via Mommo design

 

6) Znásobení

Další z možností, jak výrazově posunout IKEA Expedit do jiné polohy, je dát ji vzhled knihovny na míru.  Máte-li k dipozici velkorysý prostor, ať už na šířku nebo na výšku, nebo alespoň jednu delší zeď, zaplňte je policemi Expedit až po strop.

IKEA Expedit Hack / DesignVille.cz

Zdroj: Etsy.com

 

IKEA Expedit Hack / DesignVille.cz

 Zdroj: Freshhome

 

7) Restrukturalizace

A kdo už má dost čtverečků a taky dost odvahy, může se pustit do restrukturalizace jako Slovák Martin Lepej

IKEA Expedit Hack / DesignVille.cz

 

8) Nezáleží na formě, ale na obsahu

Nakonec jsem si nechala ten nejjednodušší způsob, jak udělat z vaší Expedit něco unikátního. Nemusíte řezat, nemusíte šroubovat. Stačí mít cit pro interiérový styling. Dopřejte vaší Expeditce jedinečný obsah. Jestli to bude sbírka panenek, nádobí nebo bot je už na vás.

IKEA Expedit Hack / DesignVille.cz

 Zdroj: Picbutler.de
 

IKEA Expedit Hack / DesignVille.cz

 Zdroj: Psbydila.com
 

IKEA Expedit Hack / DesignVille.cz

Via: Houses for dolls
 

To bylo 8 hlavních směrů, které jsem vystopovala z ukázek (hackingu) IKEA Expedit. Tím však kreativita IKEA hackerů zdaleka nekončí. Takže ty z vás, co ještě nemají dost, zvu na svůj Pinterest.

Zdroj titulní foto: IKEA Family Live

12 komentářů u „IKEA hacking: Policový systém Expedit“

 1. Úžasný blog, díky za něj! Expedit mám ráda, máme doma v několika provedeních. Oblíbila jsem si i jejich dvířka, ale ta varianta s dvířky na míru je naprosto dokonalá! Příjemný den.

  1. Díky, s blogem jsem nedávno začala, takže mě těší každý ohlas. Co se týče Expedit, ta varianta s dvířky na míru mě naprosto okouzlila a stala se hlavním impulsem pro tento článek. Jinak mám taky moc ráda ty boxy od 3sprouts, zvažovala jsem je koupit domů, ale nakonec jsem naznala, že už i mladší z mých dětí batolecímu věku pomalu odrůstá (takže leda snad, kdybychom se ještě rozrostli :) ).

 2. Díky soutěži u Iri, jsem objevila spoustu dalších zajímavých blogů. Líbí se mi tady a podobný článek o IKEA chci delší dobu napsat (i když můj blog není o designu, vzhledem k času se snažím zdržet blogování o designu :-)) a vím, že už se moc rozepisovat nebudu a rovnou odkážu sem. :-)

 3. Nejvíc mě oslovil osmý podnapis.
  Taky bydlíme v bytě, kde by se dal fotit katalog IKEA … :o),
  ale zcela nevědomky se zuby nehty snažím, aby to u nás doma bylo jiné,
  možná trochu mešuge,
  ale naše!!!
  Výborný odkaz!

 4. Super nápady, máme půlroční dceru a už se nemůžu dočkat, až si spolu budeme hrát…nápad s domečkem pro panenky je geniální, asi se inspirujeme:-) Děkuji..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>